Tipa, bate cu pumnul in zidurile goale si pline de licheni ale
destinului, scuipa-ti regretele in fata.. oricum nimeni nu te va auzi, nu
te va putea zari. Tu nu mai traiesti, tu esti viu doar in mintea ta, caci
pentru ceilalti ai disparut de mult. Ai fost.. ai fost o farama de om, un
chip sculptat in raze de soare, un univers intreg zacea in tine.
Vezi ce
ai ajuns? Nu prea cred ca stii nici tu. Razele de soare te-au parasit
aproape complet ,esti invaluit in intuneric, te-ai descompus in nimicuri
si te-ai ales cu un suflet de nepatruns. Odata, doritor de emotii ti-ai
abandonat in neguri dorintele, le-ai impaturit intr-o panza putrezita, iar
apoi le-ai dat foc. Focul a existat candva si in tine.. Era mereu
prezenta o vapaie care mocnea in ochii tai.. acum ei mai au doar culoarea
carbunilor stinsi de ploaie. Iar sufletul..ce s-a intamplat cu el? Da, l-ai
pierdut si pe el, il zarisem fugar prin paduri intinse de pin.. incerca sa
se ascunda de tine, probabil acum e printr-o scorbura sau scoarta de
copac plina de cari. Iar zambetul.. nu mai e zambet, e mai mult un rid de
expresie. Tu nu zambesti, tu doar iti deformezi obrajii patati de
frustrare. Te-ai pierdut in zare ca o particula neinsemnata de
colb. Amintiri, mai stii ce sunt alea? Macar ele iti mai tin de cald in noptile
geroase.. te mai vad si acum fluturand cate o poza, privind-o
pentru cateva secunde si deruland trairile.. iar apoi o arunci la
pamant, o calci in picioare cu dispret si bati iarasi cu pumnii plini de
rani si bube in zidurile grele, iar mai apoi tragi cu disperare de corzile destinului.
Ai ramas doar tu si monstrii ce zac in tine..
dar si asa tot singur te simti. Ei se hranesc cu particule din tine, cu viata si speranta ta.. Te urasti? Cu siguranta faci asta.. nu
te mai suporti si incerci sa scapi din starea asta de sevraj.. Din
pacate, vei ramane asa si te vei stinge domol ca o stea pe bolta cereasca.


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu